Линктер

ЧУКУЛ КАБАР!
23-Сентябрь, 2021 бейшемби, Бишкек убактысы 09:03

«Мекеним Кыргызстан» партиясынан депутаттыкка көрсөтүлгөн талапкерлердин тизмеси


Иллюстрациялык сүрөт.

Мамлекеттик «Эркин Тоо» гезитине Жогорку Кеңештин депутаттарын шайлоого катышып жаткан саясий партиялардын талапкерлеринин тизмеси жарыяланды.

«Мекеним Кыргызстан» партиясынан Жогорку Кеңештин депутаттыгына 200 талапкер катталды. Тизме төмөнкүдөй иретте түзүлгөн:

Аты-жөнү

Туулган күнү, жылы

Иштеген жери

Ээлеген кызматы

1

Бакиров Мирлан Исакбекович

11.05.1975

Жогорку Кеңеш

Депутат

2

Садалиев Улан Шейшенбекович

06.06.1980

Сокулук райондук мамлекеттик администрациясы

Райондун акиминин биринчи орун басары

3

Жунусов Ибрагим Кожоназарович

13.05.1961

Кыргызстандын Өзбекстандагы элчиси

Элчи

4

Кузнецова Татьяна Анатольевна

21.02.1974

Жумушсуз

5

Дүйшөмбиев Бакытбек Осмонович

12.02.1972

Жумушсуз

6

Сырдыбаев Улан Муратбаевич

24.12.1973

«Нурсан» ЖЧК

Башкы директор

7

Маматалиев Марлен Абдырахманович

24.03.1981

Жогорку Кеңеш

Депутат

8

Алканова Элнура Сайдиракмановна

31.05.1992

«Ачык маалыматтар коомдук фонду» КФ

Башкармалыктын төрагасы

9

Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович

03.01.1975

Жогорку Кеңеш

Депутат

10

Матраимов Искендер Исмаилович

09.10.1962

Жогорку Кеңеш

Депутат

11

Тиллаев Таабалды Гапырович

07.05.1976

Жогорку Кеңеш

Депутат

12

Молдобекова Гүлкан Сакиновна

16.04.1964

Жогорку Кеңеш

Депутат

13

Аманкулов Канат Маратович

25.11.1966

Жаштар, дене тарбия жана спорт боюнча мамлекеттик агенттик

Директор

14

Келдибеков Ахматбек Келдибекович

15.06.1966

«Ата-Журт» партиясы

Теңтөрага

15

Азиз Канатбек

18.04.1984

«Мекеним Кыргызстан» партиясы

Төраганын орун басары

16

Молдогазиева Бактыгүл Эркинтуровна

12.09.1977

Кыргыз улуттук агрардык университети

17

Сарбагышев Талантбек Кыдыргазиевич

24.10.1976

Чолпон-Ата шаардык мэриясы

Мэр

18

Моминов Дилшоджон Набижанович

12.04.1969

Жумушсуз

19

Исамамбетов Кылычбек Байышович

09.06.1980

Жумушсуз

20

Шакирова Гүлмира Абидиновна

14.04.1968

Дары-дармек жана мединцианылык буюмдар департаменти

Директор

21

Самаев Урматбек Обозбекович

25.05.1986

Жогорку Кеңеш

Депутат

22

Сыдыков Бактыбек Усенович

18.07.1970

Жогорку Кеңеш

Депутат

23

Абдыкаров Данияр Сатарбаевич

30.05.1975

«Манас» эл аралык аэропорту

Авиациялык коопсуздук жана режим боюнча башкармалыктын төрагасынын орун басары

24

Култаева Гүлшаркан Оконовна

24.10.1972

Ош шаардык кеңеши

Депутат

25

Райымкулов Бактыбек Кемелбекович

21.10.1977

Жогорку Кеңеш

Депутат

26

Өмүркулов Иса Шейшенкулович

12.03.1957

Жогорку Кеңеш

Депутат

27

Абжалиев Алиярбек Токобекович

05.11.1967

Жогорку Кеңеш

Депутат

28

Мамырова Бөдөш Аманбаевна

14.07.1957

Жумушсуз

29

Чолпонбаев Туганбек Чолпонбаевич

15.05.1976

Каракол шаардык кеңеши

Депутат

30

Алымов Жанарбек Жапарович

16.05.1985

Бишкек шаардык кеңеши

Депутат

31

Маматов Канатбек Мурзаевич

15.08.1974

Кыргыз футбол союзу

Президент

32

Атабекова Кызжибек Азимжановна

11.01.1978

«Кимат» ЖЧК

Башкы директор

33

Маннанов Ильхом Абдукахарович

02.04.1975

Жогорку Кеңеш

Депутат

34

Адылов Бакытбек Адылович

07.03.1982

Жумушсуз

35

Акунбеков Эрлист Абакирович

10.06.1983

«АTS-Group» ЖЧК

Башкы директор

36

Исанова Мария Насирдиновна

22.09.1968

Жогорку Кеңеш

Бөлүм башчы

37

Назарбеков Мирлан Рысбекович

11.10.1977

«Бакайыр-Кен» ЖЧК

Директор

38

Акимов Абдиталип Паттаевич

12.06.1976

Жумушсуз

39

Каналиев Бактыбек Эркинович

19.02.1978

Ош шаардык кеңеши

Депутат

40

Карыжинская Татьяна Анатольевна

02.08.1972

Юридикалык бюро «Капитал право» ЖЧК

Директордун орун басары

41

Амантуров Мирлан Казылаевич

16.10.1976

Бишкек шаардык мэриясы

Вице-мэр

42

Атазов Шайлообек Карыбекович

28.06.1979

«ЕРЕМ» спорт клубу

Аткаруучу директор

43

Ормонов Жапарбек Туратович

23.04.1973

Ош шаардык кеңеши

Төрага

44

Мусабекова Жылдыз Аманбековна

23.02.1975

Жогорку Кеңеш

Депутат

45

Базарбаев Эрлан Базарбаевич

27.01.1975

46

Шабазов Бахридин Валиевич

07.12.1984

«БСК Капитал групп» ЖЧК

Уюштуруучу

47

Төрөбаев Батыр Эргешович

12.06.1966

«Москва ун комбинаты» ЖЧК

Президент

48

Машрапова Гүлай Эгемназаровна

09.10.1956

Кара-Суу райондук билим берүү бөлүмү

Бөлүм башчы

49

Ибраимов Максатбек Тургунбекович

27.11.1981

50

Садыков Таалайбек Надырбекович

09.02.1970

Жумушсуз

51

Рахманкулов Алмазбек Рахманкулович

08.06.1974

«Кыргыз Телеком» ААК

Директорлор кеңешинин төрагасы

52

Равшанова Жылдыз Равшановна

17.01.1974

53

Рысалиев Таалайбек Кумашевич

01.01.1976

«Кыргызнефтегаз» ААК

Башкармалыктын төрагасынын орун басары

54

Турдумамбетов Осмон Жолдошбекович

29.11.1976

Жумушсуз

55

Сатыбалдиев Кыянбек Урмаматович

28.04.1977

Жумушсуз

56

Маслова Дарья Владимировна

06.05.1995

Жеңил атлетика боюнча Кыргызстандын курама командасы

Спортчу

57

Жаныкулов Хамракул Жаныкулович

13.12.1973

Араван районундагы Төпө-Коргон айыл өкмөтү

Башчы

58

Умарбеков Шерзодбек Абдурашитович

23.03.1984

Сузак айылдык кеңеши

Депутат

59

Маматалиев Самидин Исмаилович

27.03.1968

Жумушсуз

60

Субанкулова Туймакан Керимкуловна

12.08.1975

Жумушсуз

61

Абдиев Бактыбек Кемелович

20.04.1970

Бишкек шаардык кеңеши

Депутат

62

Абдурахманов Ахматжон Турсунович

29.08.1964

Кадамжай районундагы Үч-коргон айыл өкмөтү

Башчы

63

Жалилов Азамжан Абдуллажанович

15.07.1982

Өзгөн шаардык кеңеши

Төрага

64

Аднаева Нургүл Мажитовна

20.08.1965

Жумушсуз

65

Козуев Алишер Абибиллаевич

10.09.1984

«Россия Нефть» ЖЧК

Башкы директор

66

Эрбаев Алишер Ташбаевич

23.11.1973

Улуттук коопсуздук боюнча мамлекеттик комитет

Аскер кызматчысы

67

Керимбеков Нурбек Кеңешбекович

31.01.1986

«Тарим Транс» ЖЧК

Башкы директор

68

Акматова Айжан Асанбаевна

08.03.1975

Жогорку Кеңеш

Бөлүм башчы

69

Эргешов Казыбек Кочкорович

22.04.1969

Бишкек шаардык кеңеши

Депутат

70

Абдирасулов Нургазы Абдирасулович

13.08.1984

Улуттук коопсуздук боюнча мамлекеттик комитет

Аскер кызматчысы

71

Маратов Мирлан Ильичевич

15.08.1976

«Росбетон» ЭЖЧК

Директор

72

Абдыкарова Ботогоз Сапаркуловна

24.11.1967

Кара-Буура районундагы Акымбеков атындагы орто мектеп

Директор

73

Абдуллаев Равшан Бахтиярович

24.08.1983

Жумушсуз

74

Сейиткулов Эсен Садыкович

10.05.1974

Жумушсуз

75

Султанов Каныбек Алмабекович

01.01.1974

Инновациялык технологиялар эл аралык университети

Проектор

76

Жолдошева Ирсалат Акпаровна

04.01.1963

Жумушсуз

77

Абас уулу Кубанычбек

17.07.1964

«ПП Нарын» ЖЧК

Аткаруучу директор

78

Исматуллаев Эркин Эргашходжаевич

25.07.1981

«Азрат-Айыб» ААК

Башкы директор

79

Жоробеков Тариел Улукбекович

09.05.1964

Жогорку Кеңеш

Депутат

80

Назаралиева Салтанат Болсунбековна

16.09.1962

Энени жана баланы коргоо улуттук борбору

Башкы дарыгердин орун басары

81

Шерматов Бахтияр Жороевич

11.06.1968

«Жалал-Абад дүң базары» ЖЧК

Башкы директор

82

Алымбеков Максат Жумакадырович

05.06.1984

Бишкек шаардык кеңеши

Аппарат жетекчиси

83

Нишанов Аскарали Абдыгапырович

14.12.1979

«Эдвайс Кей Джи» ЖЧК

Башкы директор

84

Төлөнова Нурзат Байышовна

20.03.1982

Ош шаарындагы Айтиев атындагы №37 орто мектеп

Мугалим

85

Абдуллаев Абдурахман

15.11.1956

Дарыгер

86

Табалдиев Алмазбек Шакирович

12.06.1974

«Натурал Стоун» ЖЭЧК

Директор

87

Акжол уулу Жоомарт

10.02.1975

«ООмат Инвест» ЖЧК

Башкы директор

88

Сооронбаева Нургүл Момуновна

09.08.1967

Президенттин жана өкмөттүн иш башкармалыгынын клиникалык ооруканасы

Дарыгер

89

Шакиров Кутпидин Абдырахманович

06.06.1977

Жумушсуз

90

Жуманазаров Болот Аттокурович

08.10.1983

Базар-Коргон районундагы Кеңеш айылдык кеңеши

Депутат

91

Маматалиев Жангазы Патийдинович

20.07.1970

Экономика министрлиги

Атайын администратор

92

Исраилова Зейнепкан Абдукалыковна

17.07.1962

93

Ташиев Алтынбек Аликович

12.11.1984

Өзгөн районундагы Куршаб айыл өкмөтү

Башчы

94

Жунусов Мелисбек Абдрасулович

03.03.1979

Эл аралык автомобиль жүк ташуу ассоциациясы

Директор

95

Абданбек уулу Белек

26.04.1978

Жумушсуз

96

Арыкова Мира Токтогуловна

26.04.1970

Жумушсуз

97

Шабданов Аскар Адылбекович

17.01.1982

98

Матиев Турусбек Абдирашитович

19.12.1983

«Туран-Групп» ЖЧК

Башкы директор

99

Эсенов Азиз Сыргакович

22.01.1977

«Альфа Телеком» ЖАК

Координатор

100

Эргешова Жайнагүл Калдаровна

01.09.1968

Бишкек ЖЭБи

Мамлекеттик тил адиси

101

Муктасар Нурдин

23.05.1982

Жумушсуз

102

Кудайбергенов Марат Сагынович

04.09.1993

Жумушсуз

103

Талипов Чыңгыз Базарбаевич

23.03.1982

Жумушсуз

104

Мамытканова Тамара Акимжановна

01.10.1973

«Гидропроект» Дизайн изилдөө институту

Кадрлар бөлүмүнүн башчысы

105

Максүтов Нурлан Болушбекович

03.05.1971

«Кыргыз петролеум Компани» ЖАК

Президент

106

Толубаев Замирбек Бостонбаевич

30.10.1976

Жалал-Абад шаардык кеңеши

Депутат

107

Исмаилов Болотбек Сатыбекович

06.01.1969

Кара-Балта шаардык кеңеши

Депутат

108

Сыдыгалиева Элмира Эсентаевна

07.06.1965

Мугалим

109

Иванов Виктор Геннадьевич

22.03.1964

ЖЧК «Кристаллическая техника»

Башкы директор

110

Еркеев Ильяз Марсович

28.02.1976

Кара-Көл шаардык мэриясы

Мэр

111

Адиев Рахат Нурдинович

14.11.1967

«Альфа Телеком» ЖАКнын Нарындагы офиси

Директор

112

Мамытова Лунара Улукбековна

28.02.1985

Жумушсуз

113

Борбиев Берадор Сманович

24.09.1969

Жумушсуз

114

Худойназаров Довронбек Собиржанович

15.05.1980

«Исфана» орто мектеби, Исфана шаары

Директор

115

Жолонова Тамара Келдибековна

27.09.1974

Жумушсуз

116

Нарбаев Каныбек Жайчиевич

16.06.1959

ЖЧК «КЖ Роуд»

Башкы директор

117

Шананов Алмаз Абылкасымович

20.02.1985

ЖЧК «Мергалай»

Башкы директор

118

Тургунбаева Жанна Акылбековна

04.01.1977

Жумушсуз

119

Тургунбаев Замирбек Жолболдуевич

01.06.1975

Сарай айыл айыл өкмөтү, Кара-Суу району

Башчы

120

Исаков Толкунбек Маматович

24.10.1976

Майыптардын укугун коргоо комитети

Төрага

121

Ахметова Малика Ялкуновна

19.05.1993

Жумушсуз

122

Юсупов Абдусалом Абдулхамидович

05.07.1973

Шарк айылдык кеңеши

Төрага

123

Баев Талантбек Даданович

02.01.1978

Жалал-Абад шаардык кеңеши

Депутат

124

Мырзабекова Жылдыз Эркиновна

06.04.1978

«Шоро» ЖАК

Сатуу боюнча менеджер

125

Анарбаев Асылбек Бейшеналиевич

10.11.1985

Жумушсуз

126

Сайпидинов Мунарбек Акимжанович

27.03.1988

Кара-Суу районундагы Савай айыл өкмөтү

Башчы

127

Асилова Индира Ашимжановна

18.11.1977

Кыргызстандын Адвокатурасы

Адвокат

128

Орозбаев Мелис Байсалович

17.12.1978

«Байсал курулуш» ЖЧК

Башкы директор

129

Айдаров Запарбек Токтосунович

21.08.1972

Мамлекеттик каттоо кызматы

Башкы инспектор

130

Мамутов Ахматжан Рахимович

16.02.1970

«АСК ХимТрейд» ЖЧК

Башкы директор

131

Жумагазиева Нуржан Курманбековна

25.01.1968

132

Абилдаев Амир Курманкулович

21.04.1981

«АС Тур компани» ЖЧК

Директор

133

Жаанбаев Атабек Токурович

03.09.1984

Жумушсуз

134

Абдулазимов Улугбек Азизуллаевич

01.08.1985

Кыйноону алдын алуу боюнча улуттук борбор

Эксперт

135

Кубатбекова Айпери Кубатбековна

17.10.1992

Жумушсуз

136

Эгембердиев Арсланбек Абдыкайымович

22.03.1978

«АККА Петролеум» ЖЧК

Директор

137

Таев Элдос Ысакович

15.02.1981

Жалал-Абад шаардык кеңеши

Депутат

138

Буйляшев Эсенбол Туратович

30.08.1986

139

Осмонова Бермет Майрамбековна

10.06.1982

Нарын мамлекеттик университети

Мугалим

140

Кадралиев Асылбек Мэлсович

28.01.1982

Бишкек шаардык кеңеши

Депутат

141

Ботобеков Мустапакул Жалилович

07.11.1968

Социалдык фонддун Биринчи май райондук башкармалыгы

Жетекчи

142

Эсенбеков Кутман Эсенбекович

22.11.1994

Жумушсуз

143

Лавринович Ольга Викторовна

19.10.1982

«Общество Корнелиуса» коомдук фонду

Директор

144

Саккараев Медербек Жаманкулович

12.12.1971

«ДиОА Шумкар» ЖЧК

Башкы директор

145

Халилов Сабиржан Мажитович

26.10.1967

«Фрунзе Турман» КК

Төрага

146

Талибаев Атабек Абдуллажанович

25.04.1982

«ЭкоИсламикБанк» ЖАК

Башкы юрист

147

Каимова Адэлаида Узгеновна

05.05.1996

Жогорку Кеңеш

Консультант

148

Маметов Учкунбек Зикирович

23.07.1988

Жумушсуз

149

Садабаев Майрамбек Мукашович

07.11.1964

Жумушсуз

150

Калиева Сайкал Асангуловна

16.09.1986

Жумушсуз

151

Сакиев Рустам Нурдинович

01.08.1973

«Северэлектро» сатып өткөрүү бөлүмү

Жетекчи

152

Тойгонбаев Султанбек Кутманбекович

26.04.1979

«Курулушмаркет» муниципалдык базары

Бөлүм башчы

153

Канымбеков Адилет Канымбекович

09.01.1990

Күнтуу айылдык кеңеши

Депутат

154

Ыбышова Айзада Майрамбековна

11.05.1988

Нарын мамлекеттик университети

Улук архивариус

155

Маматов Бакытбек Самаганович

05.07.1982

Жалал-Абад шаардык кеңеши

Депутат

156

Жыргалбеков Нурпаис Жыргалбекович

13.02.1990

«Банк Бай түшүм» сактык кассасы

Башчы

157

Карабаев Мирбек Пазилидинович

22.11.1982

Спорттун улуттук түрлөрү боюнча дирекция

Башкы машыктыруучу

158

Сабирова Гүлира Камбаралиевна

24.08.1983

«Алма Иншуренс» камсыздандыруу компаниясы

Башкы бухгалтер

159

Абдилаким уулу Бегали

26.06.1994

Жумушсуз

160

Жолдошбек кызы Нургүл

02.01.1978

Абылгазы уулу Ишенаалы атындагы орто мектеп

Мугалим

161

Алмазбек уулу Нурфаиз

03.04.1991

«Эй Джи Прожект» ЖЧК

Башкы директордун орун басары

162

Жумабеков Тимур Кемелбекович

12.01.1982

Жеке ишкер

163

Байзакова Чолпонай Үсөновна

12.01.1975

Жумушсуз

164

Сапарбеков Данияр Адылбекович

26.12.1978

Жумушсуз

165

Попиков Олег Владимирович

10.01.1962

«БМЗ» ААК

Башкармалыктын төрагасы

166

Базарбаева Назик Базарбаевна

06.03.1995

Жумушсуз

167

Сагынбеков Эсен Сыргатаевич

15.07.1976

Жумушсуз

168

Балыбаева Жазгүл Сабырбековна

07.03.1989

«Бакай Банк» Талас филиалы

Сатуу боюнча менеджер

169

Исманкулов Акылбек Шаршимбекович

07.01.1977

«ЛОИ» ЖЧК

170

Жунушбаева Рахат Мырзабековна

09.01.1979

«Хундай Элеваторс» ЖЧК

Башкы директор

171

Камбаров Толкунжан Метинович

26.08.1974

Жумушсуз

172

Темирова Нурпери Таласбековна

12.03.1992

Жумушсуз

173

Энназаров Санжарбек Арзыкулович

09.06.1975

174

Нурмаматов Данияр Нурмаматович

15.10.1980

175

Жумалиева Анаржан Карагозуевна

24.07.1968

Токтогул районундагы № 13 орто мектеп

Мугалим

176

Аканов Нурбек Калмаматович

08.12.1987

Жалал-Абад шаардык кеңеши

Депутат

177

Түркебаева Айдай Асантаевна

23.01.1992

Жумушсуз

178

Карбосов Марат Бектурович

16.03.1983

Панфилов районундагы Фрунзе айылдык кеңеши

Депутат

179

Бөкөмбаев Нурсуланбек Мамыркожоевич

17.08.1971

Жумушсуз

180

Шакирова Алина Кубанычбековна

23.09.1994

«Ригель» ЖЧК

Юрист

181

Сулайманов Солтобек Чалагызович

02.05.1984

Жумушсуз

182

Абдыкаимова Бузайнап Абдимиталиповна

01.05.1958

Ноокат районундагы «Арууке Пери» балдар бакчасы

Башчы

183

Гафиров Гламжан Абрахманович

25.04.1959

Кара-Балта шаардык мэриясы

Аппарат жетекчи

184

Машалаева Роза Шывасовна

08.06.1975

«Бай Эл Инвест» ЖЧК

Башкы директор

185

Табалдиев Азамат Бердикулович

07.05.1988

Жумушсуз

186

Сейдакматова Аида Орозобековна

25.11.1971

Жумушсуз

187

Таирова Гүлжамал Эркебаевна

04.09.1971

Бишкек шаарындагы №79 орто мектеп

Директордун орун басары

188

Иманалиев Данир Белекович

25.04.1977

Ысык-Көл райондук мамлекеттик администрациясынын мурдагы башчысы

189

Халилова Гүлназ Мажитовна

08.04.1972

«БиАСТ Кг» ЖЧК

Башкы директор

190

Сеидов Рамазан Мамедович

14.04.1958

Кыргызстандагы «Мидия» курддардын коомдук бирикмеси

Президент

191

Карбозова Салкынбүбү Орунбековна

05.06.1967

Кара-Буура районундагы Манас орто мектеби

Директор

192

Асанкожоев Урмат Саламатбекович

18.11.1980

«Унаа» мамлекеттик ишканасынын укуктук камсыз кылуу бөлүмү

Башкы адис

193

Абдукадырова Мадина Абытовна

24.12.1988

Жумушсуз

194

Алибеков Болотбек Раевич

05.12.1963

№45 кварталдык комитет

Төрага

195

Абдималик Кая Каныкей

19.06.1979

Жайыт пайдалануучулардын улуттук ассоциациясы

Инвестиция боюнча адис

196

Талантбек уулу Нурлан

15.08.1999

Студент

197

Матисаков Бешболуш Жоробаевич

25.08.1970

Бишкек шаардык транспорт агенттиги

Директор

198

Айтиева Сабина Рустамовна

29.03.1997

Жумушсуз

199

Асратов Ахмед Нусардинович

05.05.1968

Жеке ишкер

200

Касымова Бермет Данияровна

25.01.1997

«Фотон» ЖЧК

Архитектор

Шайлоо мыйзамдарына ылайык саясий партиялар Борбордук шайлоо комиссиясына (БШК) 75тен аз эмес, 200дөн ашпаган талапкердин документин тапшырышы керек. Талапкерлеринин документтери талаптарга шайкеш келген партиялар парламенттик шайлоого катышуу укугуна ээ болот. БШК мындай укукту 15 партияга берди.

Жогорку Кеңештин 120 депутаттан турган VII чакырылышына шайлоо 4-октябрга дайындалган. Шайлоо алдындагы үгүт өнөктүгү 4-сентябрдан тартып жүрүп жатат. (BTo)

Пикирлерди көрүңүз (12)

«Азаттыктын» материалдарына пикир калтырууда төмөнкү эрежелерди так сактоону өтүнөбүз: кайсы бир саясий партияга, топко үгүттөгөн, же каралаган, бир нече жолу кайталап жиберилген, адамдын беделине шек келтирген, келекелеген, кордогон, коркутуп-үркүткөн, басмырлаган жана жек көрүүнү козуткан пикирлер жарыяланбайт. Эрежени сактабай жазылган пикирлер сайтка чыкпайт. Модератор пикирлерди жарыялоо же андан баш тартуу укугун өзүнө калтырат.
Бул шерине жабылды, эми талкуу "Фейсбуктагы" барагыбызда (Azattyk.unalgysy) уланат.

XS
SM
MD
LG