Линктер

ЧУКУЛ КАБАР!
25-Январь, 2021 дүйшөмбү, Бишкек убактысы 20:30

«Ордо» партиясынан депутаттыкка көрсөтүлгөн талапкерлердин тизмеси


Иллюстрациялык сүрөт.

Мамлекеттик «Эркин Тоо» гезитине Жогорку Кеңештин депутаттарын шайлоого катышып жаткан саясий партиялардын талапкерлеринин тизмеси жарыяланды.

«Ордо» партиясынан Жогорку Кеңештин депутаттыгына 100 талапкер катталды. Тизме төмөнкүдөй иретте түзүлгөн:

Аты-жөнү

Туулган күнү, жылы

Иштеген жери

Ээлеген кызматы

1

Мияров Мирбек Ибаратович

02.12.1984

«Ордо» партиясы

Төрага

2

Аттокуров Элдар Эртабылдыевич

21.06.1977

Жумушсуз

3

Асаналиев Адилет Талантбекович

15.01.1985

ЖЧК «Айт»

4

Усубалиева Лира Кайыповна

16.01.1968

«Народное движение: Люстрация»

Төрага

5

Абылаев Тимур Замирбекович

02.05.1982

«Ордо» партиясы

Аткаруу комитетинин төрагасы

6

Өмүралиев Кенжебек Байжанович

30.03.1967

Спорт машыктыруучу

7

Керимов Мирлан Ишенбекович

02.08.1984

Кыргыз өкмөтүнүн аппараты

Референт

8

Азылова Мээрим Жыргалбековна

30.06.1979

«Азыловой М.Ж.» жеке ишкана

Ишкер

9

Султанов Марат Сейтбаевич

12.02.1966

Жумушсуз

10

Өмүракунов Жанарбек Намазбекович

26.01.1974

Көл-Төр айылдык кеңеши

Депутат

11

Амангазиев Ильяс Амангазиевич

09.01.1989

Жумушсуз

12

Медетбекова Гүлбарчын Казымкуловна

26.02.1983

Жумушсуз

13

Юсупов Рустамжон Абдувалиевич

11.03.1987

Жаштардын республикалык союзу

Төрага

14

Акаев Замирбек Ишекеевич

13.06.1972

Саламаттыкты сактоону жана медициналык технологияларды өнүктүрүү борбору

Дарыгер, эксперт

15

Жусупжанов Аскат Жусупжанович

25.09.1989

Жумушсуз

16

Шаршембаева Жамиля Бакытовна

22.11.1984

Адвокат

17

Сатаров Мелис Бекназарович

21.08.1976

Кыргызстандын ишкерлер союзу

Президент

18

Исаков Максат Муктарбекович

12.11.1981

Жумушсуз

19

Абиров Нурбек Асылбекович

22.01.1977

«Аманбанк» ААК РК

Төрага

20

Суттибаева Айгерим Күнтугановна

03.07.1988

«ДКИБ» ЖАК

Кадрлар боюнча адис

21

Грязнов Геннадий Владимирович

31.03.1959

ЖЧК «SKY KG Airlines»

Башкы директор

22

Турмалиев Алымбек Бектурсунович

26.09.1963

Жумушсуз

23

Түркменов Памирбек Шамшидинович

02.04.1988

«Антикоррупционная народная служба» коомдук бирикме

Ош облусу боюнча координатор

24

Шарипова Салима Канатбековна

25.08.1950

Эл аралык «Ош» альманахы

Башкы редактор

25

Медеров Султан Октябревич

12.04.1959

«Марка Аудит» ЖЧК

Директордун кеңешчиси

26

Айдаров Бакытбек Анарбекович

11.03.1982

«Нефтегаз инжиниринг»

Директордун орун басары

27

Турдалиев Айбек Чыныбекович

10.05.1978

Жеке ишкер

28

Чоноева Элмира Калыбековна

01.01.1965

Адвокат

29

Мурзакматов Кубанычбек Абылович

08.08.1988

«JK Insolution» ЖЧК

Директор

30

Тайгашкаев Руслан Авасканович

26.03.1973

Жумушсуз

31

Зимин Игорь Викторович

03.12.1962

Санарип инновация академиясы

Доцент

32

Курманова Тамара Аблабековна

07.08.1957

Жеке нотариустун иши

Нотариус

33

Тойчубаев Самаган Тойчубаевич

22.08.1983

«Народное движение: люстрация» коомдук бирикме

Сузак району боюнча координатор

34

Усенов Аматжан Токтосунович

13.01.1967

«Антикоррупционная народная служба» коомдук бирикме

Төраганын орун басары

35

Жороев Сапарали Идирисович

28.09.1987

Жумушсуз

36

Мамытова Чынара Рысбековна

19.01.1980

Монополияга каршы жөнгө салуу мамлекеттик агенттиги

Укуктук камсыздоо жана сатып алуулар бөлүмүнүн башкы адиси

37

Сагынбек уулу Кубан

06.06.1984

«Джи Нэт» ТМ «Boost» ЖЧК

Директор

38

Чымбаев Кошойбек Жумабекович

28.01.1985

«Народное движение: люстрация» коомдук бирикме

Бишкек шаары боюнча координатор

39

Садыков Нурлан Берикович

09.04.1960

Конституциялык саясат институту

Директор

40

Абдыллаева Гүлнара Оморовна

10.11.1959

Институт электроники и телекоммуникаций

Директор

41

Мамытов Мирлан Рысбекович

15.06.1976

Жумушсуз

42

Молдогазиев Өзгөрүш Нурбекович

03.10.1991

Жумушсуз

43

Биримкулов Изтилек Сабырбекович

15.10.1980

Жумушсуз

44

Мамадалиева Зулхумор Абдумаликовна

18.12.1967

Жеке ишкер

45

Азылов Азамат Нурланбекович

19.08.1985

Жумушсуз

46

Бектемиров Жакыпбек Барыктабасович

12.04.1962

Жумушсуз

47

Асылбеков Куттубек Бообекович

02.12.1957

«Дыйкандар» партиясы

Төрага

48

Сайтбурханова Алмаш Сайтбурхановна

28.03.1997

Жумушсуз

49

Жапаркулов Урматбек Жанышбекович

25.06.1986

«Тейиш» дыйкан чарбасы

Дыйкан чарбанын мүчөсү

50

Абдрахманов Уланбек Эсенгелдиевич

27.05.1974

Жумушсуз

51

Алыбаев Кубатбек Назарбекович

19.07.1955

Жумушсуз

52

Калыбекова Сезим Анварбековна

31.03.1983

«Керемет Банк» ААК

Башкармалыктын катчысы

53

Момуналиев Эрнис Нурбекович

11.08.1980

ОО «Народное движение: люстрация»

Бишкек шаары боюнча координатор

54

Абдикеримов Ислам Жусубович

10.04.1996

Жумушсуз

55

Шатенов Жумабек Абазович

03.04.1954

Жумушсуз

56

Токобаева Айнура Викторовна

14.02.1984

«Золотой поток» ЖЧК

Дан азыктарынын сапаты жана өлчөө боюнча инженери

57

Дүйшеев Уланбек Буранбекович

08.10.1986

«ROYAL DENT» клиникасы

Дарыгер, стоматолог

58

Жамбоев Чолпонбек Кубатбекович

23.10.1983

«СарБи» ЖЧК

Башкы директор

59

Лабадзе Артем Григорьевич

01.09.1986

«Райзер технолоджи» ЖЧК

Аткаруучу директор

60

Садыкова Рабига Садвакасовна

11.07.1963

Адвокат

61

Казиев Элмар Төлөгөнович

11.11.1967

Жумушсуз

62

Бердалиев Бакир Калимович

25.02.1980

«Түндүкэлектро» ААК

Инспектор

63

Кудайбергенов Уланбек Асанович

26.10.1977

Жумушсуз

64

Сейталиева Айзат Ишеналиевна

01.01.1982

Чым-Коргон байланыш бөлүмү

Жетекчи

65

Өмүркулов Иса Эмилбаевич

25.06.1995

Жумушсуз

66

Шакиева Айнагүл Батыркуловна

30.01.1959

«Евродент»

Стоматолог

67

Кочкорбаев Кылычбек Жанибекович

08.01.1987

Жеке ишкер

68

Байтелиева Бурулкан Мелисовна

25.07.1986

Саби Фейшн

Дизайнер

69

Нуржанов Мухаммед Кавланович

24.09.1991

«Нурмад Компани» ЖЧК

Башкы директор

70

Жаманов Иличбек Кадыркулович

20.01.1970

Жумушсуз

71

Болжуров Эркинбек Оторбекович

06.01.1958

Гапар Айтиев атындагы көркөрм сүрөт музейи

Фотограф

72

Кадырбекова Нуржан Майназаровна

31.12.1980

Монополияга каршы жөнгө салуу мамлекеттик агенттиги

Бөлүм башчы

73

Мамыралиев Жайыл Базаралыевич

19.09.1996

Жумушсуз

74

Сагынов Талант Эркинович

11.02.1984

«АКСС» коомдук фонду

Директор

75

Эрешеев Эрлан Тынычбекович

07.11.1987

«Кыргызстан ишкерлер бирлиги» КУА

Аткаруучу директор

76

Жеңиш кызы Элвира

13.08.1976

Санарип инновация академиясы

Улук окутуучу

77

Самаков Мирбек Нурдинович

11.02.1991

Жумушсуз

78

Өмүров Алмасбек Чотурович

10.08.1971

Жеке ишкер

79

Гребенюкова Варвара Сергеевна

04.01.1989

Жумушсуз

80

Оражанова Элнура Адыловна

07.01.1970

Жумушсуз

81

Абдыллаев Данияр Абдыкадырович

14.03.1987

Жеке ишкер

82

Мурсакматов Талантбек Тукешович

02.10.1969

Жеке ишкер

83

Марат уулу Ибраим

27.05.1991

Жеке ишкер

84

Эсеналиева Жылдыз Шаршенбековна

17.08.1964

«Нур Кенен Кредит» микрокредиттик компаниясы

Кредиттик адис

85

Мунарбек уулу Максат

21.03.1996

Жумушсуз

86

Акматов Улукбек Абдымедалович

11.09.1991

«Вега операйтинг компани» ЖЧК

Оператор

87

Мамбеталиева Жылдызкан Музратпековна

22.06.1991

Стоматолог

88

Чолпонбек уулу Нурсултан

08.06.1991

Жумушсуз

89

Жаналиев Кенжебек Бектурович

11.02.1987

Жумушсуз

90

Мамбеталиева Насикат Айтбековна

26.08.1989

Жумушсуз

91

Нуралиева Жайнагүл Эмилбековна

01.05.1994

«Нуралиева дизайн студия» ЖЧК

Башкы директор

92

Бекбоева Аяна Эркинбаевна

10.05.1999

«Ордо» партиясы

Катчы

93

Нурлан уулу Элдияр

25.09.1993

«Айт» ЖЧК

Технолог

94

Керимова Айгерим Ишенбековна

19.01.1998

Жумушсуз

95

Ткаченко Вера Сергеевна

04.12.1978

«Моби Строй» ЖЧК

Башкы бухгалтер

96

Кулмурзаева Айсулуу Куватбековна

12.09.1993

«Ордо» партиясы

СММ адис

97

Лежебов Рашид Ильясович

18.04.1984

Жумушсуз

98

Каримова Зухрахон Ахметовна

22.10.1985

Жумушсуз

99

Балыдин Владимир Андреевич

20.02.1993

Жумушсуз

100

Магаз Салима Арлиевна

26.11.1986

Жумушсуз

Шайлоо мыйзамдарына ылайык саясий партиялар Борбордук шайлоо комиссиясына (БШК) 75тен аз эмес, 200дөн ашпаган талапкердин документин тапшырышы керек. Талапкерлеринин документтери талаптарга шайкеш келген партиялар парламенттик шайлоого катышуу укугуна ээ болот. БШК мындай укукту 15 партияга берди.

Жогорку Кеңештин 120 депутаттан турган VII чакырылышына шайлоо 4-октябрга дайындалган. Шайлоо алдындагы үгүт өнөктүгү 4-сентябрдан тартып жүрүп жатат. (BTo)

Пикирлерди көрүңүз (1)

«Азаттыктын» материалдарына пикир калтырууда төмөнкү эрежелерди так сактоону өтүнөбүз: кайсы бир саясий партияга, топко үгүттөгөн, же каралаган, бир нече жолу кайталап жиберилген, адамдын беделине шек келтирген, келекелеген, кордогон, коркутуп-үркүткөн, басмырлаган жана жек көрүүнү козуткан пикирлер жарыяланбайт. Эрежени сактабай жазылган пикирлер сайтка чыкпайт. Модератор пикирлерди жарыялоо же андан баш тартуу укугун өзүнө калтырат.
Бул шерине жабылды, эми талкуу "Фейсбуктагы" барагыбызда (Azattyk.unalgysy) уланат.

XS
SM
MD
LG