Линктер

ЧУКУЛ КАБАР!
29-ноябрь, 2020 жекшемби, Бишкек убактысы 08:14

«Чоң Казат» партиясынан депутаттыкка көрсөтүлгөн талапкерлердин тизмеси


Иллюстрациялык сүрөт.

«Эркин Тоо» мамлекеттик гезитине Жогорку Кеңештин депутаттарын шайлоого катышып жаткан саясий партиялардын талапкерлеринин тизмеси жарыяланды.

«Чоң Казат» партиясынан Жогорку Кеңештин депутаттыгына 81 талапкер катталды. Тизме төмөнкүдөй иретте түзүлгөн:

Ф.А.А.

Туулган күнү, жылы

Иштеген жери

Ээлеген кызматы

1

Мамытканов Максат Сүйүналиевич

12.01.1971

«Чоң Казат» партиясы

Төрага

2

Бекова Алмакан

21.03.1956

«Аруузат-Эл-Куту» партиясы

Төрайым

3

Эсенкожоев Улан Шүкүрбекович

04.07.1977

4

Эрмекбаев Шамырбек Бегинбаевич

01.03.1960

ЖЧК «Тейит Ысак»

Директор

5

Жапыкеев Сыймык Асылбекович

10.09.1977

«Федерация шахмат КР» коомдук бирикмеси

Вице-президент

6

Султангазиева Анаркүл Аскарбековна

23.11.1971

«Зеленая Энергетика» коомдук фонду

Жетекчи

7

Шаршеналиев Өмүрбек Досубакович

02.10.1963

«Досубак» ЖЧК

Башкы директор

8

Акимов Турат Кудайбергенович

04.09.1962

«Деньги и Власть» гезити

Башкы редактор

9

Касымбеков Жаркынбек Орозбекович

19.09.1973

Кыргыз-Түрк «Манас»

университети

Ага окутуучу

10

Махмудова Наргиза Абдилазизовна

25.02.1982

Ош мамлекеттик юридикалык институту

Окутуучу

11

Рысмендеев Бекжан Базарбаевич

28.10.1990

«Кыргыз темир жолу» мамлекеттик ишканасы

Долбоорду ишке ашыруу бөлүмүнүн башчысы

12

Мусакеев Азамат Аскарбекович

28.04.1977

Дыйкан

13

Токтогазиев Темирбек Шүкүрбекович

03.03.1957

«Эхо Манас» телерадио компаниясы

Башкы директор

14

Собирова Саида Иброхимовна

31.05.1969

Ош облустук адвокатурасы

Адвокат

15

Осмонов Асхат Арысланбекович

28.06.1983

Жумушсуз

16

Касенов Максат Апышович

20.10.1981

17

Бөрүбашев Бекбосун Ишенбекович

22.04.1955

Кыргыз-Орус (Славян) университети

Кафедра башчы

18

Абдивалиева Райкан Абдижамиловна

21.04.1962

Мамлекеттик телерадио агенттиги

Радионун үн режиссёру

19

Азыкбаев Курмангазы Айылчиевич

26.03.1962

«Агым» эстрадалык-фольклордук ансамбли

Директор

20

Абдуллаев Музаффар Ташпулатович

02.05.1971

Этникалык кыргыздардын ассоциациясы

Төрага

21

Кудайбердиев Абдималик

05.03.1950

Мамлекеттик спорт комитети

Директордун кеңешчиси

22

Дубанаева Назгүл Курбанбековна

01.01.1984

Жеке ишкер

23

Кошоев Ахунбай

01.04.1951

ЖЧК «Озкент»

Башкы директор

24

Турсунов Фазилжон Рузибоевич

12.04.1985

Жеке ишкер

25

Макеев Эмил Чойимбекович

28.03.1981

«Региональные платежные системы» ЖЧК

Башкы директор

26

Шакирова Гүлжамила

28.12.1955

Кыргыз Радиосу

Алып баруучу

27

Жолчиев Алмаз Алибекович

06.01.1976

ЖЧК «Альянс Алтын»

Геолог

28

Итибаев Кайрат Жаныбекович

15.01.1982

Авиакомпания «Аэростат»

Директордун орун басары

29

Карбеков Алимбай Таштанович

05.01.1967

Оператор-монтажер

30

Володина Марьяна Юрьевна

27.01.1986

«Добрый доктор» клиникасы

Волонтер

31

Жоошбаев Майрамбек Болотманбетович

01.05.1983

Жеке ишкер

32

Кулукеев Нурлан Медербекович

13.12.1975

Жеке ишкер

33

Рыспеков Эркин Аманович

23.01.1987

Жеке ишкер

34

Айдаралиева Таалайкүл Муратовна

24.05.1988

Мугалим

35

Алымбеков Бекмамат Алмазович

01.06.1995

Жеке ишкер

36

Мураталиев Акылбек Кыдырович

20.08.1957

«Эхо Манаса» телерадио корпорациясы

Алып баруучу

37

Сайдаков Айбек Женышпекович

15.01.1987

«Кыргыз темир жолу» мамлекеттик ишканасы

Бригадир

38

Апылаева Гүлифа Кожоевна

13.05.1961

№1 орто мектеби

Мектеп директору 08.1979 - 02.2019

39

Сурапов Белек Ысагалиевич

10.03.1985

Жеке ишкер

40

Тохтурбаев Убайдула Фатуллаевич

13.08.1983

Мугалим

41

Ажымамбетов Актан Айылчиевич

24.05.1979

№33 орто мектеп

Өзүн-өзү коргоо ийриминин жетекчиси

42

Орозбек кызы Гүлиза

15.10.1990

Жеке ишкер

43

Кубатов Арген Кубатович

03.10.1995

Жеке ишкер

44

Осомбаев Жаныбек Шаршембиевич

12.11.1964

«Venus Invset» ЖЧК

Башкы директор

45

Орозобеков Бакытбек Чынарбекович

18.05.1977

«Орозобеков Сапарбек» фермердик чарба

Фермер

46

Жусупова Нурзада Аскарбековна

21.05.1979

«Аманбанк» ЖЧК

Котормо бөлүмүнүн адиси

12.2009 - 07.2012

47

Өмүров Айбек Эркинбекович

19.05.1983

«Studio 35» продакшн студиясы

Жетекчи

48

Сыдыков Урматбек Мукамбетжусупович

01.03.1974

«Победа» адвокаттар коллегиясы

Төраганын орун басары

49

Токтомбаев Азат Турусбекович

10.01.1992

Жеке ишкер

50

Мавлянова Сайкал Уезбековна

03.03.1985

ЖАК «Банк Компаньон»

Насыя боюнча адис 11.2017 - 09.2018

51

Апиев Улукбек Ишенович

23.09.1988

Жеке ишкер

52

Асаналиев Ганы Бекбоевич

22.09.1962

Улуттук илимдер академиясынын Геомеханика жана жер казынасын өнүктүрүү институту

Илимий кызматкер

53

Суеркулов Нурис Жумабекович

22.07.1984

Жумушсуз

54

Тюменбаева Чолпон Дүйшеевна

22.01.1968

Жумушсуз

55

Закирияев Алишер Бакытович

30.05.1996

Жеке ишкер

56

Ахметчин Артур Рашидович

01.11.1991

«Илим» билим берүү комплекси

Музыка мугалими

57

Касымов Бауржан Балтабаевич

20.10.1986

Мамлекеттик нотариус

Программист

58

Эрматова Алтынай Маматеминовна

14.03.1966

Жумушсуз

59

Кыдыров Сыймык Тилекбаевич

24.08.1987

Эл аралык «Манас» аэропорту

Атайын көзөмөл бөлүмүнүн инспектору

60

Доктурбек уулу Бердибек

15.06.1991

«Кыргыз темир жолу» мамлекеттик ишканасы

Долбоорду ишке ашыруу бөлүмүнүн адиси

61

Орзахунов Юлдаш Жумагулович

10.11.1965

Жеке ишкер

62

Маманова Жазгүл Абдимаматовна

08.01.1987

«Росинбанк» ААК

Кассир-бухгалтер

63

Токтогулов Ербол Бекинович

11.02.1983

Жумушсуз

64

Ибрагимов Сардор Маликович

23.04.1990

Sputnik.kg

Кабарчы

65

Салимов Дилмурод Махамадтажиевич

16.11.1983

«СЭМ Строй» ЖЧК

Башкы директор

66

Кожобекова Гүлшаир Кадырбековна

21.04.1977

67

Рысалиев Кылычбек Сатарович

02.12.1975

«Доминант Альянс» ЖЧК

Соода боюнча Вице-президент

68

Койчубек уулу Бактыбек

04.03.1984

«Кара-Балта жол Курулуш» ЖЧК

Мастер

69

Алыбаев Нурлан Аттокурович

08.10.1980

ТОО «Али Нур 2»

Директор

70

Иманкулова Бактыгүл Кожокматовна

19.09.1966

ЖЧК «Useful»

Директор

71

Орчунов Асхат Даниярович

16.05.1991

Жумушсуз

72

Жумамидин уулу Алибек

18.11.1991

№15 үй-бүлөлүк медициналык борбору

Медициналык кызматкер

73

Турапова Дамира Нурматовна

22.01.1976

Жумушсуз

74

Кошматова Наргиза Тургунбаевна

17.09.1987

«Хамза» орто мектеби

Мугалим

75

Ниязов Фарход Султанжанович

10.11.1989

«Био Гранд Плюс» ЖЧК

Менеджер-аналитик

76

Кривкова Алена Николаевна

29.07.1978

Жумушсуз

77

Акматалиева Нуржамал Шамшидиновна

14.04.1985

Жумушсуз

78

Набиева Канзада Абдирасуловна

30.10.1996

Жумушсуз

79

Ильяев Александр Павлович

28.11.1956

Жумушсуз

80

Халитов Яркин Масгутович

06.04.1942

Жумушсуз

81

Юлдашева Анарбү Турсуновна

26.02.1975

Чыгармачылыкты жана маданиятты өнүктүрүү борбору

Координатор

Шайлоо мыйзамдарына ылайык саясий партиялар Борбордук шайлоо комиссиясына (БШК) 75тен аз эмес, 200дөн ашпаган талапкердин документин тапшырышы керек. Талапкерлеринин документтери талаптарга шайкеш келген партиялар парламенттик шайлоого катышуу укугуна ээ болот. БШК мындай укукту 15 партияга берди.

Жогорку Кеңештин 120 депутаттан турган VII чакырылышына шайлоо 4-октябрга дайындалган. Шайлоо алдындагы үгүт өнөктүгү 4-сентябрдан тартып жүрүп жатат. (BTo)

Пикирлерди көрүңүз (1)

«Азаттыктын» материалдарына пикир калтырууда төмөнкү эрежелерди так сактоону өтүнөбүз: кайсы бир саясий партияга, топко үгүттөгөн, же каралаган, бир нече жолу кайталап жиберилген, адамдын беделине шек келтирген, келекелеген, кордогон, коркутуп-үркүткөн, басмырлаган жана жек көрүүнү козуткан пикирлер жарыяланбайт. Эрежени сактабай жазылган пикирлер сайтка чыкпайт. Модератор пикирлерди жарыялоо же андан баш тартуу укугун өзүнө калтырат.
Бул шерине жабылды, эми талкуу "Фейсбуктагы" барагыбызда (Azattyk.unalgysy) уланат.

XS
SM
MD
LG