Линктер

ЧУКУЛ КАБАР!
27-ноябрь, 2020 жума, Бишкек убактысы 07:55

«Реформа» партиясынан депутаттыкка көрсөтүлгөн талапкерлердин тизмеси


Иллюстрациялык сүрөт.

«Эркин Тоо» мамлекеттик гезитине Жогорку Кеңештин депутаттарын шайлоого катышып жаткан саясий партиялардын талапкерлеринин тизмеси жарыяланды.

«Реформа» партиясынан Жогорку Кеңештин депутаттыгына 84 талапкер катталды. Тизме төмөнкүдөй иретте түзүлгөн:

Аты-жөнү

Туулган күнү, жылы

Иштеген жери

Ээлеген кызматы

1

Сооронкулова Клара Сыргакбековна

18.03.1969

«Укук мектеби» коомдук бирикмеси

Төрайым

2

Маматкасым уулу Мирбек

24.12.1979

Жеке ишкер

3

Жаныбаев Урмат Тимурович

18.06.1984

Жеке ишкер

4

Саматов Манас Парманович

09.03.1954

Дыйкан

5

Карасартова Рита Рахмановна

25.12.1975

Жумушсуз

6

Рысбеков Эсен Уланбекович

03.02.1990

ЖЧК «АйТи Ран»

Негиздөөчү

7

Ахматов Тилек Кылычевич

01.09.1978

«BTS Digital»

Өнүмдүк экосистемасынын башкы архитектору

8

Көкүлов Эрулан Калчороевич

07.03.1986

Жеке ишкер

9

Шекекова Назгүл Аскербековна

23.03.1977

«STRATTON DUSINESS CONSULT» ЖЧК

Директор

10

Мамасалиева Гүлгакы Эшмаматовна

09.05.1971

КФ «Интербилим»

Менежер

11

Нурбаев Эркинбек Русланович

14.01.1992

Жеке ишкер

12

Жекшеев Азият Жыпарович

22.09.1987

Журналист

13

Воронина Елена Александровна

25.01.1973

Мугалим

14

Абдиева Банур

28.04.1967

Жеке ишкер

15

Сыдыков Эмил Эсенгулович

23.10.1980

«Ника КГ» ЖЧК

Директор

09.2014 - 07.2020

16

Сариев Акылбек Аблабекович

16.03.1962

КФ «Электорат»

Директор

17

Абдырахманова Чолпон

22.06.1993

Оракл

Маркетинг менеджери

18

Тукунов Акжолтой Шакирбекович

29.03.1981

«Балыкчы ак жол ынтымагы» коомдук бирикмеси

Төрага

19

Салимов Сарвар Шарабидинович

10.03.1991

Жеке ишкер

20

Чакиев Азамат Асылбекович

10.06.1973

«Сары-Дөбө» дыйкан чарбасы

Дыйкан

21

Абдыраимова Мира Мидиновна

05.02.1976

Каракол шаарынын Турак-жайларды тейлөө департаменти

Юрист

22

Шамшиев Адылжан Токтосунович

01.04.1983

«Бинго» коомдук бирикмеси

Башкарманын төрагасы

23

Асаналиев Эркинбек Эсенович

19.12.1977

«Пир-Саламон»

Жетекчи

24

Келдибекова Лейла Пархатовна

24.10.1978

«Дино» балдардын окуу борбору

Директор

25

Авазов Курванбек Рахманович

06.10.1970

Жумушсуз

26

Аксёнова Инна Сергеевна

30.11.1978

Cabar.asia

Эркин журналист

27

Сурап уулу Бекмамат

17.04.1995

Кемин аймактык ооруканасы

Жандандыруу бөлүмүнүн башчысы

28

Аракеев Дастан Медербекович

10.12.1985

Билим берүү, транспорт, курулуш жана социалдык иш-аракеттердеги стартаптар

Визуалдык дизайнер

29

Гуронов Саматбек Осмоналиевич

11.12.1982

ТОО «BTS Digital»

Өнүмдү башкаруу бөлүмүнүн башчысы

30

Султанбекова Алтынай Ильинична

09.04.1978

«Саман Групп» ЖЧК

Директор

31

Саткеев Адилет Осмонович

28.02.1982

«Индиго Тажикстан» коомдук бирикмеси

Коммерциялык директор 11.2019 - 04.2020

32

Камалов Мирбек Нурбекович

22.03.1994

«YouthofOsh» коомдук бирикмеси

Долбоордун адиси

03.2020 - 08.2020

33

Казакбаев Урматбек Абдыбекович

19.04.1986

«Гражданский союз» коомдук бирикмеси

Төрөганын орун басары

34

Алымбаева Аида Бирликовна

30.09.1974

Мугалим

35

Мүсүралиев Марат Туратбекович

01.01.1973

Дыйкан

36

Маметов Асаналы Салиевич

16.02.1970

«Агро Финанс» микрокредиттик компаниясы

Башкы директор

01.2011 - 01.2020

37

Арипов Атабек Моминжанович

03.06.1992

Кызыл-Кыя шаарынын техникалык лицейи

Мугалим

09.2016 - 04.2017

38

Ибраева Мээрим Кеңешбековна

08.08.1987

AIM PartnersLawFirm

Башкаруучу өнөктөш

39

Сулайманбеков Тилек Сагыналиевич

05.12.1987

«Юрта Тек» ЖЧК

Директор

40

Сапаев Эдик Рахимжанович

11.10.1985

Түндүк-чыгыш бажысы

Инженер

09.2014 - 10.2019

41

Ко Сергей Климентьевич

07.09.1984

Жеке ишкер

42

Доган Любовь Алексеевна

26.07.1966

«Космопарк» ЖЧК

Администратор

43

Жаныкулов Каныбек Шабданович

27.08.1980

«Северэлектро» ААК

Улук инспектор

44

Сыдыков Бакыт Сыдыкович

14.04.1987

«Air Fresh» ЖЧК

Башкы директор

45

Кайназаров Бийназар Алтынбекович

16.03.1978

Эл аралык Өзгөн институту

Мугалим

46

Айтахунова Чолпон Алмазбековна

23.12.1990

Борбор Азиядагы Америка Университети

Европа таануу факультетинин мугалими

47

Дүйшабаев Заирбек Садырбекович

19.11.1975

«Сакура трансформер» ЖЧК

Директор

48

Урманов Эсенбек Аскарбекович

28.10.1979

«Дахма» ЖЧК

Башкы директор

05.2019 - 05.2020

49

Эшимбеков Нуркан Кадыржанович

09.05.1971

«Бона сенс-здравый смысл» коомдук бирикмеси

Төрага

50

Качиева Жибек Анаркуловна

06.02.1982

«Диалог культур и цивилизаций» коомдук бирикмеси

Аткаруучу директор

51

Дөлөтбаев Нургазы Дөлөтбаевич

11.03.1995

«ND Trade and Consulting» ЖЧК

Жетекчи

52

Жакипов Айбек Рысбекович

10.09.1994

Жеке ишкер

53

Усманалиева Бурулкан Матиевна

08.03.1977

Жеке ишкер

54

Шонкоров Матин Вячеславович

01.06.1981

«Арония фарм»

Фармацевт

55

Сыргакбеков Нургазы Сооронкулович

15.03.1965

Жеке ишкер

56

Сыдыкова Лира Эсенгуловна

16.04.1971

«Вега Тур» ЖЧК

Башкы директор

57

Сабиров Азамат Таалайбекович

26.07.1993

Жумушсуз

58

Абылкасым уулу Алманбет

12.01.1990

59

Зубенко Анна Сергеевна

01.07.1992

ОО «Гражданский союз»

Төраганын орун басары

60

Абадбек уулу Сагындык

27.02.1992

61

Мамалатипов Эрлан Акжолович

04.08.1998

Жумушсуз

62

Төрөкелди кызы Азиза

27.06.1990

ОшМУ

Мугалим

63

Насирдинов Таалай

01.01.1981

«Кыргыз Концепт» ЖЧК

Аткаруучу директор

02.2018 - 07.2020

64

Карыпов Мурат Курманбекович

30.01.1988

Жумушсуз

65

Бирюкова Виктория Александровна

09.05.1995

Жумушсуз

66

Болотбек Темир

29.05.1979

67

Арстанбекова Уулбүбү Кутчубаевна

23.12.1997

Жеке ишкер

68

Абыкеев Муратбек Мыктыбекович

17.02.1961

Жусуп Баласагын атындагы кыргыз улуттук университети

Мугалим

69

Эдилбек уулу Улукбек

12.10.1989

«ЕвразиялыкУниверситети» коммерциялык эмес билим берүү мекемеси

Мугалим

70

Назарова Камила Мурзахметовна

26.05.1987

Жеке ишкер

71

Жаныбек кызы Аида

19.07.1980

«Мото» ББ

Коомчулук менен байланыш боюнча менеджер

72

Сайранбаев Марат Жолонбаевич

22.11.1980

Жумушсуз

73

Касымалиев Болот Абдыбекович

21.03.1982

Жеке ишкер

74

Насырова Карина Тимурхановна

18.01.1986

«Мир здоровья» ЖЧК

Жетекчи

75

Рахманбердиев Самат Кубанычбекович

21.01.1984

«PremiumOil» ЖЧК

Башкы директор

76

Касымов Ядгар Мухтарович

04.07.1988

«ПФ Горпроект» ЖЧК

Архитектор

77

Тен Андрей Валерьевич

15.05.1982

Доцент

78

Алабачаева Нарынгүл Кубанычбековна

23.01.1971

«Биздин ашкана» ашканасы

Бухгалтер

79

Калыков Бектур Бактыбекович

25.07.1989

80

Молдожанов Бакыт Сабырович

30.12.1975

«Мол Булак» микрокредиттик компаниясы

Менеджер

04.2013 - 02.2015

81

Фегеле Марина Евгеньевна

07.11.1975

«Интеграция» МЧА колдоо КФ

Директор

82

Жээнтаев Эрнис Аскарович

24.01.1985

«Леди.KG» гезити

Дизайнер

83

Мухамедова Луиза Рустамовна

18.10.1989

Жумушсуз

84

Труханова Ольга Юрьевна

19.02.1990

«Биринчи балдар Хоспис» коомдук кайрымдуулук фонду

Аткаруучу директор

Шайлоо мыйзамдарына ылайык саясий партиялар Борбордук шайлоо комиссиясына (БШК) 75тен аз эмес, 200дөн ашпаган талапкердин документин тапшырышы керек. Талапкерлеринин документтери талаптарга шайкеш келген партиялар парламенттик шайлоого катышуу укугуна ээ болот. БШК мындай укукту 15 партияга берди.

Жогорку Кеңештин 120 депутаттан турган VII чакырылышына шайлоо 4-октябрга дайындалган. Шайлоо алдындагы үгүт өнөктүгү 4-сентябрдан бери жүрүп жатат. (BTo)

Пикирлерди көрүңүз (1)

«Азаттыктын» материалдарына пикир калтырууда төмөнкү эрежелерди так сактоону өтүнөбүз: кайсы бир саясий партияга, топко үгүттөгөн, же каралаган, бир нече жолу кайталап жиберилген, адамдын беделине шек келтирген, келекелеген, кордогон, коркутуп-үркүткөн, басмырлаган жана жек көрүүнү козуткан пикирлер жарыяланбайт. Эрежени сактабай жазылган пикирлер сайтка чыкпайт. Модератор пикирлерди жарыялоо же андан баш тартуу укугун өзүнө калтырат.
Бул шерине жабылды, эми талкуу "Фейсбуктагы" барагыбызда (Azattyk.unalgysy) уланат.

XS
SM
MD
LG